uvod

 

Bobtail alebo staroanglický ovčiak je veľmi staré anglické klasické plemeno. Skôr bol u nich problém so zvýšenou agresivitou, to sa však dobrým šľachtením podarilo odstrániť. Dnes sa väčšinou dožívajú 12 - 13 rokov. V súčasnosti je to predovšetkým spoločník a veľmi dobrý strážca.

 

História plemena

Staroanglický ovčiak je najskôr príbuzný s našimi európskymi ovčiakmi. Skôr sa považoval za príbuzného beardie, má ale zakrpatený chvost, čo beardie nemajú. Cielene sa začal šľachtiť koncom 19. storočia.

Popis tela

Hlava je kvadratická a silno osrstená, oči nie sú takmer vidieť. Čeľuste sú silné. Kohútik je nižší ako bedrá, to však nie je vzhľadom na množstvo chlpov veľmi vidieť. Labky sú veľké, chlpy sú aj medzi vankúšikmi, ktoré sú väčšinou svetlé, rovnako ako pazúry. Tento silný, svalnatý a robustný pes má proporcie veľmi vyvážené a má charakteristický kolísavý krok. Pozrite si popis podla štandardu FCI.

Potreby a chovanie psa

Pes má veľmi rád deti a je k nim milý. Je vhodný do mesta, na vidiek, ak však má viac pohybu, je šťastnejší. Je to veľmi dobrý strážca, ako už bolo uvedené. Nemá rád teplá a je nutné starať sa o jeho dlhú jemnú srsť.
Tento pes musí byť vychovávaný jemne, ale dôsledne. Rád sa bude chovať podľa vašej vôle a iba málokedy dominantne. To je vlastnosť, ktorá umožňuje chovať toto plemeno aj ľuďom, ktorí nemajú skúsenosti s výchovou psa.